Wielu rodziców zastanawia się, czy i kiedy wybrać się z dzieckiem do logopedy. Niektórzy zostawiają zaobserwowany u pociechy problem, myśląc, że rozwiąże się on sam, co niestety powoduje tylko jego pogłębienie. Bywają i tacy, którzy przychodzą do gabinetu z małym dzieckiem, zaniepokojeni, że nie wymawia ono jeszcze wszystkich głosek, ale po krótkiej rozmowie okazuje się, że dla dziecka w danym wieku jest to całkowicie normalne zjawisko. Jak mądrze podejść do decyzji o wizycie w gabinecie logopedycznym?

Pierwsza wizyta

Należy pomyśleć o wybraniu się do logopedy jak najwcześniej:

Zachęcam również do wizyty w gabinecie, gdy:

Jak działa logopeda

Logopeda sprawdzi budowę narządów mowy oraz oceni, czy dziecko dobrze słyszy, prawidłowo oddycha i przełyka. Może też sprawdzić umiejętność czytania i pisania pod wieloma kątami (szybkość czytania cichego i głośnego, rozumienie tekstu czytanego przez dziecko i przez terapeutę, umiejętność powtórzenia zapisanych symboli, liter i zdań, umiejętność tworzenia krótkiego tekstu na zadany temat). Dodatkowo logopeda przeprowadzi krótką rozmowę zarówno z dzieckiem, jak i z jego rodzicem / opiekunem, by dowiedzieć się o małym pacjencie jak najwięcej.

W razie stwierdzenia, że zaobserwowane u dziecka problemy wymagają specjalistycznej terapii, logopeda dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń i pokaże jak je wykonywać.